RSS
sobota, 22 października 2016
Wkrótce tak będzie.

 

                                                

Nie chcę wywoływać wilka z lasu, ale wkrótce będzie tak, jak w mojej grafice. Na oknie kwiatek, a za oknem wirujące płatki śniegu. Co mnie podkusiło, żeby dać dziś taką grafikę? Sama nie wiem. Zima - to piękna pora roku, ale spacery po zaśnieżonych ulicach są już nie dla mnie. Jazda trzykołowcem nawet teraz - w czasie rozpłakanej jesieni - nie wchodzą już w rachubę, a co dopiero mówić zimą. Pozostają utykające nogi, chodzik i kijki.

Mam nadzieję, że zimy jeszcze nie będzie, ale ja już się do niej przygotowuję. Na oknach stoją kolorowe kwiatki, żeby było weselej.

                                               

                                                     kalanchoe

                                        

                                                 storczyki

                                        Żeby w zimie były witaminy z okna.

         

Na oknach stoją donice z zielona pietruszką i z kiełkującą cebulą, a w środku skrzynka z drobnym szczypiorkiem. Pietruszkę i drobny szczypiorek zasiałam pod koniec wiosny i stały na tarasie. Teraz przeniosłam je do mieszkania. Cebule posadziłam kilka dni temu układając je na mokrej ziemi i już jedna kiełkuje.

              

                              A to świeże zioła - oregano, tymianek i rozmaryn.

A w zamrażalniku leżą liście z selera, bez których nie wyobrażam sobie zupy, leży nać pietruszki, koperek, no i sporo mrożonych owoców. Już nawet nie wspominam o zapełnionej prawie po brzegi piwniczce, w której są nie tylko soki, dżemy i przeciery, ale nawet nalewki. Nalewki zrobiłam po raz pierwszy i nie wiem, czy nie sfermentują. Zobaczymy. Na razie są bardzo dobre. Jedna jest z malin, druga z winogron. Wina robić nie potrafię, więc do skoku z owoców dodałam cukier i alkohol w małej ilości. W razie wychłodzenia nalewam sobie mały kieliszeczek i od razu mi lepiej. A może do tych nalewek jeszcze dodać alkoholu? Może potrzebny tam jest spiritus? Muszę zajrzeć do przepisów. A w ogóle, to wygląda na to, że z osoby, która była abstynentem całkowitym, mogę poprzez swoje naleweczki i inne rozgrzewające likierki stać się na stare lata alkoholiczką.

Piosenkę Ech mała w wykonaniu Maryli Rodowicz już wcześniej wstawiałam, ale mowa w niej o 80 latach więc to coś dla mnie i jeszcze raz ją wstawiam.

18:06, kobietawbarwachjesieni
Link Komentarze (14) »
piątek, 21 października 2016
Trzeci raz piszę.

Dziś już trzeci raz robię wpis. Zapisuję go, a on mi ginie i nie mogę go odtworzyć. Teraz szybko wstawiam grafikę.

                        

Kupiłam nowe buty i mam z nimi problem, bo mnie uwierają, a w sklepie były bardzo dobre. Oto one:

                                           

Jutro będę je rozciągała domowym sposobem. Podobno trzeba je nagrzać w środku gorącym strumieniem powietrza z suszarki i szybko założyć je na nogi w grubych skarpetach. I mam tak w nich chodzić cały dzień. Ciekawe, co na to powiedzą moje chore nogi? Ano zobaczymy.

Jest zimno i od rana pada deszcz. Deszczowo i smutno jest także w wierszu Staffa. Taki wiersz i nastrój zapowiada już bliskość Święta Zmarłych.

Byłam już na cmentarzu u Siostry. Zastanawiałam się nad tym, jak zanieść na grób wiązankę kwiatów, nawet tę najmniejszą. Nie byłoby to łatwe, bo szłam, jak zwykle, o kijkach, a do grobu jest kawałek drogi. Jedna ze sprzedających pań zaproponowała mi, że wiązankę mi zaniesie. Podziękowałam i poszłyśmy we dwie. Ona położyła wiązankę na grobie i wróciła, a ja zostałam jeszcze chwilkę. Zapaliłam znicz i porozmawiałam z Siostrą. Wiem, że słowo "porozmawiałam" sugeruje, że rozmawiają dwie osoby. Moja rozmowa była jednostronna. Mówiłam tylko ja. Mam nadzieję, że słyszała. Coraz bardziej oddala się ode mnie moja kochana Siostra i jest mi smutno.

22:20, kobietawbarwachjesieni
Link Komentarze (13) »
wtorek, 18 października 2016
Dzień jak co dzień.

                                                    

Mam przestój myślowy. Z czego on wynika? Chyba z tego, że znowu jestem wkurzona, a zła energia nie jest motywująca nawet do pisania. Właściwie nic się nie stało. Padło kilka słów (spokojnych), dalej zdecydowane zakończenie niedokończonej rozmowy i cisza. A ja nie mam ochoty pukać do zamkniętych drzwi. (Oczywiście to jest przenośnia). Zamkniętej twierdzy nie mam zamiaru forsować. No i pozostałam ze swoją złością sama i jakoś muszę ją w zdrowy sposób rozładować. Spróbuję trochę ochłonąć. Ale jak? Jeszcze nie wiem. Pewno wezmę się do jakiejś roboty. Wysiłek fizyczny w takich sytuacjach dobrze robi.

A swoją drogą po raz kolejny zastanawiam się, czy warto próbować rozmowy, która jest tylko nawiązaniem do normalności, a nie doprowadza do rozwiązania problemu.


Przeniosłam na dół dwie doniczki z ziemią na okno i teraz boli mnie kręgosłup. I dobrze mi tak. Wiem, że nic dźwigać nie mogę, a dźwignęłam. Ale z drugiej strony nie mogę przecież jak malowana lala siedzieć i nic nie robić. W tych doniczkach już nasadziłam cebule na zimowy szczypior. Na razie szczypioru nie widać, ani jakichkolwiek kiełków na niej, ale to tylko kwestia czasu i oczywiście podlewania cebuli. Zawsze w zimie mam "maleńki ogródek"na oknie. Szczypioru jest zawsze tyle, że mogę dzielić się nim ze znajomymi.


Jutro jadę do Warszawy do lekarza protetyka, co też nie nastraja mnie optymistycznie, tym bardziej, że dziś w nocy bolało mnie gardło i spociłam się jak mysz w połogu. Oczywiście uruchomiłam wszystkie domowe leki i na razie z gardłem jest spokój. Zobaczymy, co będzie dalej.

Złość mi przeszła, ale jest mi smutno. Na ten smutek wpływa świadomość, że z każdym dniem robię się coraz słabsza. Widać to już wyraźnie. Staram się wciąż być samodzielna, ale jak ta moja samodzielność długo jeszcze potrwa trudno powiedzieć. Jedynie na pracę mózgu jeszcze nie mam powodów, aby narzekać. Myślę, piszę, staram się pamiętać (np. listy zakupów do sklepu jeszcze na ogół nie zapisuję). Jeśli chodzi o pracę fizyczną, to nawet z głupim odkurzeniem podłogi mam już problem, toteż czekam cierpliwie na panią Małgosię, która jest ode mnie dużo młodsza i bardzo energiczna w pracy.

Ostatnio, w myśl wskazań pana terapeuty, zaczęłam delikatnie ćwiczyć palce nóg. Te ćwiczenia to bardzo świadome i prawidłowe zginanie i wyprosty palców. Zdawałoby się, że ten fizjologiczny ruch, to żadne ćwiczenia, a ja po chwili takich ćwiczeń najpierw ku mojej ogromnej radości zaczęłam normalnie chodzić (czyli w prawidłowy sposób stawiałam stopy łącznie z palcami na podłodze), po czym rozbolały mnie wszystkie mięśnie nie tylko nóg, ale poczułam bolące miejsca nawet na głowie. Ponad 11 lat zdeformowanego chodzenia zrobiło swoje.

Jaką by tu muzykę wstawić na poprawę samopoczucia?

14:44, kobietawbarwachjesieni
Link Komentarze (25) »
sobota, 15 października 2016
Uff!

Ale mi dobrze! Cały wczorajszy dzień byczyłam się obrzydliwie nie zwracając uwagi na gromady różnych śmieci i liści na podłodze w domu po przeniesieniu kwiatów z tarasu parę dni temu. Nareszcie nie muszę. Przez kilka najbliższych dni nie muszę jechać do Warszawy. Co za ulga. Nie muszę wsiadać do pociągu, na stopniach którego ostatnio pośliznęła mi się noga w ciężkim już bucie. Nie muszę wlec się o kijkach ulicami Warszawy. Nie muszę robić nic, czego nie chcę. To moje lenistwo w bardziej umiarkowanym języku nazywa się rozluźnieniem, które zresztą zalecił mi pan rehabilitant.

                                

A lenistwo ogarnęło mnie totalne. Wyspałam się w ciepłym łóżeczku z dwoma gorącymi termoforami. Obudziłam się około godz. 8 i cały piękny dzień przede mną. Oczywiście, jak zwykle rano mam mnóstwo planów, w tym sprzątanie, ale jak siebie znam, na planach może się skończyć. A czy ja muszę ze szczotką i ścierka latać? Przecież liście, nawet te zwiędnięte, to nie śmieci. Po prostu mam jesień nie tylko za oknem, ale i w domu. Wystarczy zmienić spojrzenie na sprawę i to, co zwykle jest ciężarem, ciężarem być przestaje.

Zamiast myśleć o tak przyziemnych sprawach, jak sprzątanie w domu, wczoraj zadzwoniłam do naszego GOK-u i zapisałam się na dwa zajęcia: Byłoby to malowanie pod okiem specjalisty (byłoby, bo jestem zapisana jako pierwsza na liście rezerwowej, czyli jak ktoś zrezygnuje to ja na to miejsce wskoczę) i do Klubu Kreatywnych Kobiet. Jeszcze nie wiem, co tam się robi, natomiast wiem, ze prowadzi go moja dawna uczennica, która teraz mnie będzie uczyła.

Mężowi powiedziałam o swoich planach i szybko zachęcił mnie słowami: - Daj sobie spokój. O! Nie ma tak dobrze. Muszę korzystać z okazji, które się nadarzają i póki mam jeszcze w sobie wystarczającą ilość energii.

Na koniec mojego dzisiejszego wpisu energetyzująca piosenka "Tańcz ze mną moje życie" w wykonaniu Don Wasyla i zespołu Roma.

10:00, kobietawbarwachjesieni
Link Komentarze (15) »
piątek, 14 października 2016
Koncert

                                             

Wczoraj wieczorem w ramach odchamiania się pojechałam, z koleżanką na koncert piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Katarzyny Groniec. Liczyłam na dobra zabawę, na melodyjne piosenki, tymczasem panowie, którzy towarzyszyli jej z instrumentami muzycznymi zrobili taki hałas w małej kinowej sali, gdzie koncert się odbywał, że zostałam ogłuszona. Zrobiło mi się niedobrze. Włożyłam sobie zwinięte kawałki chusteczki higienicznej w uszy, ale to było prawie bez znaczenia. - Marysiu! - Jak dla ciebie jest za głośno, to wyjdź na korytarz! - powiedziała do mnie koleżanka. Ale jak tu wyjść? Siedziałyśmy w środku rzędu, ci ludzie, którzy siedzieli przede mną od strony przejścia, musieliby wstać z krzeseł. Nie chciałam robić zamieszania. Wytrzymałam 1,5 godziny w tym hałasie i nigdy więcej na taki koncert się nie wybiorę.

No to dalej muzycznie. Właśnie została ogłoszona Literacka Nagroda Nobla i otrzymał ją Bob Dylan za "(...) stworzenie nowej poetyckiej ekspresji, która wpisała się w wielką tradycję amerykańskiej pieśni. (...) Bob Dylan to piosenkarz, poeta, kompozytor, bard - ikona współczesnej kultury amerykańskiej."

Bob Dylan -  Blowin in The Wind.

09:56, kobietawbarwachjesieni
Link Komentarze (18) »
wtorek, 11 października 2016
Przystanek na zastanowienie się.

Rozpłakana jesień, to dobry czas na zatrzymanie się w miejscu i na uważne spojrzenie na siebie,  i na wszystko dookoła. I co widzę?

Zamyślona starsza pani siedzi przy komputerze. O czym myśli? Myśli o tym, że plucha na dworze, że jutro ma wyjazd do Warszawy, myśli także o tym, że stara się być szczera w tym, co pisze. Ta szczerość, jej zdaniem, polega na tym, że przedstawia swoje spojrzenie na sprawy, swoje myśli, refleksje, różne wątpliwości. Stara się nie pisać o innych, bo nie ma pewności, czy ci inni chcieliby znaleźć się w jej wypowiedziach, a jeżeli mimo wszystko coś na ten temat napisze, to jest to już znowu ogląd jej samej. Starsza pani lubi trzymać się niepodważalnych faktów. Wie, że prawdziwe dla niej jest tylko to, co widzi, słyszy, czuje, co dociera do niej w postaci niepodważalnych faktów. Nie lubi polityki i nie zajmuje się nią, bo się na niej nie zna. Jeśli coś, mimo wszystko, na ten temat pisze, to są to raczej wyrażone jej emocje niż rzetelna wiedza na ten temat.

Starsza pani prowadzi życie spokojne i monotonne, w którym nie ma żadnych fajerwerków i nagłych zwrotów akcji. Rano podróż do sklepów, zakupy, w domu przygotowanie obiadu, jakieś sprzątanie, pisanie bloga. Z czytaniem jest mały problem, gdyż bardzo duża wada wzroku wymaga nie tylko okularów, (osobnych do bliży i osobnych do dali) ale także czasami także szkła powiększającego. Toteż książki muszą być z dużym, wyraźnym drukiem i dodatkowo bardzo jasne światło padające na ten druk w czasie czytania. Lubi ona poznawać nowe rzeczy. Nad takimi nowościami potrafi siedzieć, analizować je, zestawiać ze znanymi już zagadnieniami i wtedy stara się wyciągać własne wnioski. Lubi rozwiązywać szyfrokrzyżówki, gdzie trzeba w odpowiednie miejsca oznaczone liczbą. wstawić odpowiadającą im literę i w ten sposób odtworzyć całą krzyżówkę. Początkowo zadanie to było dla niej prawie nie do przeskoczenia, dziś po prostu szybko wypełnia puste miejsca. Już wie jak do tego trzeba podejść. Jest ciekawa życia i świata, ale ten świat ogląda raczej w telewizji i częściowo w internecie, a nie w rzeczywistości, gdyż ma kłopot z normalnym poruszaniem się. Stara się nie stetryczeć dokumentnie więc próbuje uciec od otaczającej ją monotonii. Nawiązuje różne kontakty towarzyskie, w tym także ze sporo młodszymi od siebie osobami. Stara się myśleć pozytywnie, choć nie zawsze jej się to udaje. Jest sentymentalną romantyczką, ale jednocześnie mocno chodzi po ziemi.

Na dzień dobry

Czasem wiatr zdmuchnie
smutek przelotny,
Ciepłym tchnieniem znów dłonie ogrzeje,
I przegoni wszystkie kłopoty,
Więc dziękuję wiatrowi, że wieje.

Czasem deszcz o szyby zadzwoni
Mokra trawa kroplami lśni
Łzami łatwiej tęsknotę zasłonić,
Więc dziękuję deszczowi za łzy.

Czasem słońce w gonitwie do lata
Znowu ogród barwami roznieci
Pozapala iskry na kwiatach,
Więc dziękuję słońcu, że świeci.

No, a czasem się do mnie uśmiechniesz
Znikną smutki szaro – niebieskie
Stoisz w progu i słońce masz w oczach,
Więc dziękuję Ci za to, że jesteś...

- Czesław Miłosz


Kobiety, których nie ma
od rana mówią prawdę,
kobiety, których nie ma
są zawsze takie ładne,
kobiety, których nie ma
od rana mają czas,.
kobiety, których nie ma
potrafią pojąć nas -
nas - niepojetych,
nas - wyklętych,
nas - zawziętych -
niezrozumianych - nas...

Kobiety, których nie ma
pieniądze mają własne,
kobiety, których nie ma
czekają aż ja zasnę,
kobiety, których nie ma
odchodzą zawsze pierwsze,
kobiety, których nie ma
czytują nasze wiersze.-
te - niepojęte,
te - wyklęte,
te - zawziete,
niezrozumiane, niedocenione...Ech!...

Kobiety, których nie ma
są milsze od tych co - są, (akcent na "co")
kobiety, których nie ma
z poranną wstaja rosą,
kobiety, których nie ma
trafiają prosto w serce,
kobiety, których nie ma -
wciąż więcej was i więcej -
tych wymarzonych,
tych upragnionych,
i tych wyśnionych -
was...tekst poezja-spiewana.plKobiety, których nie ma
od rana mówią prawdę,
kobiety, których nie ma
są zawsze takie ładne,
kobiety, których nie ma
od rana mają czas,.
kobiety, których nie ma
potrafią pojąć nas -
nas - niepojetych,
nas - wyklętych,
nas - zawziętych -
niezrozumianych - nas...

Kobiety, których nie ma
pieniądze mają własne,
kobiety, których nie ma
czekają aż ja zasnę,
kobiety, których nie ma
odchodzą zawsze pierwsze,
kobiety, których nie ma
czytują nasze wiersze.-
te - niepojęte,
te - wyklęte,
te - zawziete,
niezrozumiane, niedocenione...Ech!...

Kobiety, których nie ma
są milsze od tych co - są, (akcent na "co")
kobiety, których nie ma
z poranną wstaja rosą,
kobiety, których nie ma
trafiają prosto w serce,
kobiety, których nie ma -
wciąż więcej was i więcej -
tych wymarzonych,
tych upragnionych,
i tych wyśnionych -
was...tekst poezja-spiewana.pl19:10, kobietawbarwachjesieni
Link Komentarze (27) »
niedziela, 09 października 2016
Powtarzający sie sen.

Sny mam co noc. Oczy zamykam i już śnię. Staram się trzymać rzeczywistości i dlatego o swoich snach piszę sporadycznie. Ale jeden sen zaczyna już budzić mój spory niepokój. Nie dosyć, że powtarza się bardzo często (ostatnio powtarzał się kilkadziesiąt razy), to na dodatek jakieś elementy za każdym razem zmieniają się w nim. To jest dom i to dom w ciągłej budowie. (Początkowo były to dwa bliźniacze budynki w budowie stojące obok siebie. Po śmierci Siostry jeden budynek zniknął z moich snów.) Nie jest to zwykły budynek mieszkalny. Jest on bardzo wysoki, chyba trzypiętrowy z tarasami i balkonami. Wszystko jest w nim duże, wysokie. Ściany pokoi, prawie jak w kościele, raz w stanie surowym, innym razem już pomalowane. W budowanym domu wciąż jest wiele rzeczy do wykończenia. Raz brakuje schodów na górę, w następnym śnie schody są, ale brak ogrzewania i balustrad na tarasach.  Przed domem kupa żółtego piasku i przylegający do budynku teren do zagospodarowania. Obok budowanego domu widać małe, niskie domki stojące przy piaszczystej, wiejskiej drodze. W którymś śnie zobaczyłam mały cmentarz między nimi. Zdarza się, że już wprowadzam się z mężem do tego budynku w budowie. Czasami jestem wraz z rodziną prawie eksmitowana przez obecnych właścicieli mieszkania, w którym do tej pory mieszkałam.

Zaczynam się zastanawiać, czy mam jakąś manię wielkości, której do tej pory u siebie nie zauważyłam, a która ujawnia się we snach, czy też zakończenie domu, to będzie także zakończenie mojego życia. Brrr!


Dziś od rana niebo jest zachmurzone i kropi deszcz. Wczoraj zebrałam część winogron, zasypałam je cukrem i zagotowałam. Zrobił się sok. Nie jest zły, ale i też nie do zachwytu. Myślę, że do niego dodam trochę alkoholu, który latami stoi w barku, bo my z mężem nie jesteśmy zwolennikami alkoholu w czystej postaci i zrobi się dobra nalewka. Już dojrzewa nalewka malinowa. Jest bardzo smaczna, chociaż jeszcze nie stoi zbyt długo, a ostatnio wnuczka przywiozła mi zrobiony przez siebie likier. Czyli zaczynam się wzmacniać nalewkami przed zimą i chłodami. Mam nadzieję, że przy takim wzmocnieniu żadna cholera mnie nie weźmie, a jak będzie próbowała, to przynajmniej będę na lekkim rauszu.


Domu graficznie nie zrobię, ale spróbuję pokazać jesienne liście lub symbolicznie jesień. Coś mi nie wyszło, ale trudno.

                                                

10:59, kobietawbarwachjesieni
Link Komentarze (23) »
czwartek, 06 października 2016
Pracy w domu mnóstwo, a ja.....

                                            

Wracając ze sklepu przeszłam koło pięknego, brązowego parkanu. Dom i parkan tworzyły dotąd  piękną, zadbaną całość. Miło było patrzeć na tak zadbane obejście domu. Dziś płot był zniszczony wielkim, białym napisem. Zastanowiłam się kto mógł to zrobić i dlaczego? Przypomniałam sobie szybko, że ten sam płot był już raz zniszczony i to w podobny sposób. Właścicielka długo zmywała, czy też zeskrobywała napis. Płot został doprowadzony do pierwotnego stanu i dziś ktoś, podejrzewam, że pod osłoną nocy, po raz drugi go zniszczył. Myślę, że zrobił to ktoś, kto miał jakąś pretensję do właścicielki, a nie miał odwagi tej pretensji wyrazić w inny sposób. W myśl zasady: - A dobrze jej tak! Narobiła się i nic z tego nie ma. Nawet nie będę pisała, że to podłe, niskie, tchórzliwe, bo to oczywista oczywistość, jak powiedział klasyk, ale zrobiło mi się smutno. I w dosyć podłym nastroju wróciłam do domu. A tu roboty huk. Przedwczoraj wstawione z tarasu  do mieszkania kwiaty czekają teraz na ustawienie w pokojach. A czas był najwyższy, żeby już je zabrać. W czasie silnej wichury, jeden się przewrócił i trochę ma połamanych pędów. Większość kwiatów jest duża i bardzo ciężka. Wśród nich są dwa duże drzewka, które w zimie zajmują pół pokoju. Sama nie dałabym im rady. Muszę czekać na wnuka.

                      

Te drzewka w lecie to nie tylko ozdoba tarasu, ale i osłona przed słońcem. Bardzo je lubię.


Właśnie dzisiaj pan rehabilitant po zrobieniu mi masażu zalecił jeden dzień totalnego byczenia się. Ma być absolutny luz! - powiedział. Dobra książka, wyciszająca muzyka. Relaks. Z nastawieniem na ten luz wróciłam do domu.

Dziś wieczorem przyjeżdża moja wnuczka z chłopakami. Jutro wracają do domu. Jeszcze tylko w środę wyjazd do protetyka do Warszawy, w czwartek spacer na masaż i w myśl zaleceń  odpoczynek od wszelkich prac koniecznych i niekoniecznych.

20:01, kobietawbarwachjesieni
Link Komentarze (18) »
poniedziałek, 03 października 2016
Jesień.

Najpierw na temat dzisiejszego "czarnego protestu". Chociaż mam już swoje lata i sprawa aborcji mnie nie dotyczy jestem z kobietami i mężczyznami protestującymi. Osobiście nie mogę wziąć udziału w tym proteście ze względu na swoje chore nogi, ale wspieram osoby protestujące  swoimi myślami i dzisiejszym wpisem. Uważam, że to, czy kobieta dokonuje aborcji, czy nie, to jest sprawa jej sumienia. Do niedawna byłam zdania, że to powinna być sprawa kobiety, jej partnera i lekarza, który może przedstawić parze konsekwencje takiego zabiegu. Jednak gdy dowiedziałam się o działaniu lekarzy, którzy podpisali tzw deklarację wiary, zmieniłam zdanie.

 


 Ten robot z mieczem wykonany graficznie, to praca mojego prawnusia Leonka, ucznia III klasy szkoły podstawowej. Dwie pozostała grafiki, to moje "arcydzieła". Co prawda już jest jesień. Dziś było chłodno i cały dzień siąpił deszcz. Rośliny na powietrzu zmieniają barwy, ale u mnie wciąż w grafice jest wiosna.

  

Obaj nasi prawnusiowie byli u nas od wieczoru piątkowego do dziś. Adaś - młodszy prawnusio - kasłał i zaczęło go boleć uszko, więc nie obyło się bez wizyty u lekarza. Już jest lepiej. Dziś przed południem pojechali do swojej mamy do Warszawy, a ja znowu zaczynam sobie przypominać jak to jest bez dodatkowych obowiązków. A co u mnie więcej dzieje się ostatnio? Jutro i w czwartek idę na masaż. Pan rehabilitant rozluźnił mi masażami mocno napięte mięśnie i po każdym zabiegu przez chwilę idę lepiej. Jednocześnie zaczyna się dziać coś dziwnego. Na swoich stopach czuję się teraz mniej pewnie, niż przed masażami. Być może te rozluźnione mięśnie nóg inaczej ustawiają mi stopy. Jutro porozmawiam o tym z panem rehabilitantem.?? 


                                                                                                                       

                                                                                                           

A to jesień u nas na tarasie. Gdy kupowałam pnącza nie pomyślałam o tym, żeby kupić rośliny zimozielone. Te nasze gubią przed zimą liście, ale wcześniej zmieniają kolor. Jeszcze nie zabieram kwiatów z tarasu do domu. Postoją na dworze, dopóki nie zacznie się robić dla nich zbyt chłodno. Lepiej im tam, gdzie otacza je powietrze pełne wilgoci, niż w suchym pomieszczeniu. Ale dokoła jesień, jesień już.

,,Jesień u fryzjera? Danuta Gellner

Przyszła jesień
do fryzjera:
- Proszę mną się zająć teraz!
Lato miało włosy złote,
ja na rude mam ochotę.
No, bo niech pan
spojrzy sam,
rudo tu i rudo tam...
Mówi fryzjer:
- Rzeczywiście!
Dookoła rude liście,
ruda trawa, rude krzaki,
chyba modny kolor taki.
Szczotka,
grzebień,
farby fura,
już gotowa jest fryzura.
Woła jesień: - W samą porę!
Płacę panu muchomorem!
?

Wierszyk został napisany dla dzieci, ale podobno starsi ludzie mają w sobie dużo dziecka. Mnie ten wierszyk się podoba.

No i jeszcze piosenka o jesieni.

21:54, kobietawbarwachjesieni
Link Komentarze (20) »
sobota, 01 października 2016
Co tu powiedzieć?

Dzisiejszy wpis zaczynam od pięknie wykonanego wiersza ks. Twardowskiego - Spieszmy się kochać ludzi.

Jestem zamyślona i nie wiem, czy potrafię wyrazić to, co jest dzisiaj we mnie. A jest cała mieszanina uczuć, myśli i refleksji. Zastanawiam się nad tym, dlaczego piszę o sobie? Można   przecież pisać o polityce, o obejrzanych filmach, o przeczytanych książkach itd. To prawda, ale cokolwiek napiszę, będzie to przedstawienie mojego punktu widzenia na jakąś sprawę, czyli będę w tym także ja. Dotyczy to zresztą nie tylko mnie, ale każdego człowieka piszącego. W moim życiu zdarzyło się jednak coś, co bardzo szybko zmieniło moje spojrzenie na świat, na ludzi i na samą siebie.

To co teraz napiszę, nie będzie żadnym wyżalaniem się, biadoleniem, (rozpacz, żale, wściekłość mam już dawno za sobą) a tylko obejrzeniem chłodnym okiem faktów, które zaistniały w przeszłości, a które mają wpływ na to, co jest dziś. Dotyczy to również mojego pisania.

Są ostatnie dni sierpnia 2005 roku. Stoję na przystanku autobusowym w Warszawie i nagle w ułamku sekundy coś złego się dzieje. Nie mogę normalnie chodzić. Moje nogi powykrzywiały się i silnie napięły. Poczułam, że są sparaliżowane. I to był punkt zwrotny w moim 70-tym roku życia. Nie jest łatwo zaakceptować  niedowładu swoich nóg, które do tej pory nosiły cały ciężar ciała bez żadnych kaprysów. Dodatkowo uświadomiłam sobie, że za zmianą fizyczną pojawiła się też u mnie zmiana psychiczna. Świat nagle bardzo mi się skurczył. Teraz sięgał dotąd, dokąd mogłam przejść, czyli niewiele ponad 50 metrów. I zaczęła się walka o sprawność. Obecnie jest znacznie lepiej niż na początku, co nie znaczy, że jest tak, jak kiedyś. Dziś  potrafię przejść o kijkach może nie dużą odległość, ale taką która pozwala mi czuć się osobą samodzielną. W psychice jednak zmiany nastąpiły tylko minimalne. Wciąż mój świat jest bardzo mały - to ja, moi bliscy, mój dom, i miejsca dokoła, które mogę pokonać pieszo o kijkach. 

Mogę powiedzieć, że piszę o moim świecie, to prawda, że bardzo ograniczonym, ale być może oglądanym bardziej uważnie.

I jeszcze jedno. Mam nadzieję, ze mój obecny wpis zostanie przyjęty jako wyjaśnienie sprawy, a nie tłumaczenie się.

Na zakończenia moja grafika.

                                             

16:49, kobietawbarwachjesieni
Link Komentarze (19) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 76